Semifinále Slovenského pohára či kanonier Pavol Diňa (IV.časť)

07.01.2018, Šéfredaktor
SNINSKÝ FUTBAL 90-ROČNÝ...

Záverečná časť tetralógie časť venovaná deväťdesiatinám sninského futbalu. Prvá prezentovala najstaršiu históriu klubu, etapu činnosti Spartaka Vihorlat Snina, s ktorým sa spája najvýznamnejší úspech – účasť v semifinále Slovenského pohára 1975/76. Následne sme spomenuli ikonu sninského futbalu – Pavla Diňu i dvojicu futbalistov, ktorí sa v slovenskom reprezentačnom drese predstavili na majstrovstvách sveta či Európy – Ján Mucha i Ondrej Duda. Tretí diel priblížil ďalšie známe mená sninskej futbalovej liahne. Prejdime teda ďalej, práve k mládežníkom...

image
Autor: mšk
Zdroj: mšk

Dorastenecká história

Mládežnícky futbal dlho zápasil s vyriešením vhodných, ale najmä kvalitných súťaží. Hrali sa rôzne súťaže v rámci okresov a krajov, ale najmä v rámci určitých odvetví (študujúca mládež, učňovské súťaže podľa odborov a pod.). Z iniciatívy slovenskej komisie mládeže (v Čechách nasledovníkov našla až o rok neskôr) pod vedením P. Kováča, J. Kupca, M. Gažu a ďalších vznikla v ročníku 1957/58 dorastenecká liga na Slovensku, ktorá prekonala počiatočné organizačné nedostatky a zapustila pevné korene. V rokoch 1957 – 1978 sa hrala v troch skupinách: západ, stred a východ (po 12 účastníkov), aby v roku 1980 vstúpila do konečnej podoby a z hľadiska kvality najpotrebnejšej – celoslovenskej súťaži.

image
Autor: mšk
Zdroj: mšk

Medzi prvoligistami

Účasť v I. dorasteneckej lige si prvýkrát v histórii sninského futbalu dorastenci vybojovali v ročníku 1966/67. O tento historický postup sa zaslúžili: Realizačný tím – Karol Kasprišin (tréner), Ladislav Mihalík, Jozef Feltovič (vedúci družstva), káder: brankári – Ignác Budkovský, Ladislav Jankaj, Pavol Harmaňoš, hráči – Jozef Kepič, Ján Halamka, Ján Mika, František Pčola, Ján Telepčák, Mikuláš Miheli, Ján Fedor, Dušan Galanda, Jozef Micenko, Jozef Pčola, Andrej Bešan, Mikuláš Hreško. V prvom ročníku účinkovania v I. DL -východ (1967/68), keď ešte zostalo gro postupujúceho kádra hráčov (doplnili ho Vladimír Ryšavý, Jozef Lojan, Ján Lazorík) ako nováčik súťaž obhájilo, keď pri dvanástich účastníkoch obsadilo 9. miesto. V druhom ročníku pôsobenia (1968/69) po väčšej obmene sa družstvu už tak nedarilo a súťaž z posledného miesta opustilo. Po deviatich rokoch, v ročníku 1977/78 sa pod vedením trénerov Vincenta Tkáča a Štefana Andrejčíka podarilo sninským dorastencom do I. DL - východ opätovne postúpiť. Družstvo prevzali tréneri Vladimír Kochan a Michal Bocko, realizačný tím doplnil masér Ladislav Jankaj. Družstvo ako nováčik súťaže (1978/79) obsadilo piate miesto. V druhom ročníku (1979/80) trénera V. Kochana vystriedal Štefan Gerzanič. Ročník bol zaujímavý hlavné tým, že po jeho skončení došlo k jej konečnej úprave – vzniku celoslovenskej súťaže. Pred družstvom bola teda ťažká úloha, dosiahnuť v súťaži aspoň piate miesto, ktoré zaručovalo baráž o postup do tejto súťaže. Nakoniec sa to podarilo, družstvo postúpilo do baráže o dve voľné miesta v Žiari n/Hr. s družstvami Senica a Handlová. V baráži si počínalo úspešne, predviedlo útočný futbal a baráž vyhralo. so Senicou postúpilo do I. ročníka celoslovenskej súťaže. Za najlepších hráčov boli vyhodnotení sninský Jozef Filip a Pavlík zo Senice. Výsledky: Senica – Snina 1:1 (Filip), Snina – Handlová 3:1 (Diňa 2, Filip). Realizačný tím – Štefan Gerzanič (tréner), Michal Bocko (as. trénera), Michal Hreško (ved. družstva), Ladislav Jankaj (masér), káder: Milan Seman, Jozef Hlad - Michal Juško, Jozef Fedor, Miroslav Meňko, Jozef Krupa, Michal Kapraľ, Andrej Vasilenko, Jozef Pivovarník, Štefan Hossu, Jozef Filip, Jozef Kapraľ, Jaroslav Pargáč, Pavol Diňa, Jaroslav Jelo, Marián Cichovič. Družstvo si v súťaži úspešne počínalo až do roku 1990, keď súťaž po dvanástich rokoch opustilo. V priebehu účinkovania v súťaži sa v družstve vystriedalo veľa hráčov, z ktorých sa viacerí uplatnili nielen v mužstve sninských mužov, ktoré hralo II. SNFL – východ, ale aj v mužstvách hrajúcich vyššie súťaže (I. SNFL, I. liga). V realizačných tímoch, okrem už spomínaných osôb v tomto období pôsobili ešte: Štefan Potoma, Jozef Vaľko, Ján Jankaj, Jaroslav Korobanič, Milan Soták, Ján Lazorík, Anton Lukáč, Štefan Ďurika, MUDr. Miroslav Suchý, MUDr. Andrej Kulan, Milan Lukáč.

Po dvoch rokoch, v ročníku 1991/92 sa podarilo sninským dorastencom opäť postúpiť do I. DL. V silnej konkurencii mužstiev v súťaži sa im však súťaž nepodarilo obhájiť a zo súťaže na dlho vypadli. Najprv do II. DL – východ, ktorú po ročníku 2007/08 tiež opustili a v súčasnosti účinkujú v III. lige. Postup a posledné (zatiaľ) účinkovanie v I. DL vybojovali: Ján Jelo (tréner), Mikuláš Micenko (ved. družstva), MUDr. Andrej Kulan (lekár), Milan Lukáč (masér), káder: Ján Lajtár, Anton Bicko - Marcel Štofík, Rastislav Gabák, Maroš Smoľak, Igor Malinič, Vladimír Semanco, Marek Lukáč, Daniel Durkaj, Marek Šalata, Ján Kruľ, Jozef Melník, Peter Miško, Martin Kapráľ, František Hanc, Imrich Suchý, Marián Lukáč.

image
Autor: mšk
Zdroj: mšk

Najväčší úspech

... dosiahli sninskí dorastenci hneď v prvom ročníku celoslovenskej dorasteneckej ligy (1980/81), keď sa umiestnili v súťaži na 4. mieste. Realizačný tím: Štefan Gerzanič (tréner), Štefan Potoma (as. trénera), Michal Hreško (ved. družstva), MUDr. Miroslav Suchý (lekár), Ladislav Jankaj (masér), káder: Jozef Hlad, Ján Mesároš - Jozef Fedor, Michal Juško, Michal Kapraľ, Štefan Mažerik, Ľubomír Medvec, Miroslav Meňko, Ján Potocký, Andrej Vasilenko, Jozef Hančarík, Štefan Hossu, Jozef Kapraľ, Ján Kurej, František Petruňo, Jozef Pivovarník, Miroslav Ravas, Jaroslav Pargač, Pavol Diňa, Marián Cichovič, Miroslav Žatkovič, Miroslav Ženčuch, Jaroslav Ferko. Osobný prvý veľký úspech v tomto ročníku dosiahol Pavol Diňa, keď so 17 gólmi spolu s Bartošom z Interu Bratislava sa stal najlepším strelcom súťaže a získal pohár Jozefa Adamca.


 

Celoštátne finále

Významný úspech dosiahli sninskí dorastenci aj v halovom futbale, keď sa v rokoch 1984 a 1985 prebojovali do celoštátneho finále. V Moste v roku 1984 sa stretli s mužstvami: ČSSR 17, Plzeň, Dukla Praha, Sparta Praha, Kladno, Teplice, Bohemians Praha, Slavia Praha, Most. V konfrontácii s českými mužstvami sa im zo skupiny do záverečnej fázy turnaja postúpiť nepodarilo. Vo finálovej časti reprezentovali: Vladimír Kochan (tréner), Ján Jankaj (asistent), Michal Hreško (ved. družstva), Ladislav Jankaj (masér), káder: Jaroslav Petruňo, Jozef Štofík – Michal Vozár, Marián Vasiľko, Vojtech Matús, Jozef Bandžák, Dušan Diňa, Marián Hreha, Ján Dráb, Peter Štofík, Miroslav Michalec, Peter Rebič, Sergej Katana, Igor Hašuľ, Milan Horodník Nazbierané skúsenosti zúročili o rok v Nymburku, kde sa stretli s mužstvami ČSSR 18, Dubnica, Ostrava, Brno, Olomouc. Družstvo postúpilo zo skupiny do záverečnej fázy finálového turnaja a umiestnilo sa celkovo na 5. mieste, čo bolo najlepšie umiestnenie slovenského družstva. Káder: Jozef Štofík, Jozef Jarolím – Ján Dráb, Michal Zjatik, Alexander Stankovič, Michal Vozár, Vladimír Vaľko, Štefan Peložato, Marián Hreha, Peter Štofík, Viliam Alušík, Marcel Dolgoš, Jozef Mackanič.


 

Prečítané: 189x