Odložia návrat o niekoľko rokov?

06.07.2018, Šéfredaktor
Futbal na Spiši v zajatí momentálnej neistoty

Hovorí sa, že po vypadnutí do nižšej súťaže sa život nekončí a treba ísť ďalej. Určite je to nepríjemná rana pre každý klub, ak sa ocitne pod čiarou, ale práve vtedy sa ukáže jeho životaschopnosť a to, ako dokáže bojovať o ďalšie méty. Lebo športové dianie prináša nielen postup, ale i zostup, radosť, ale aj smútok. To si uvedomujú aj v Spišskej Novej Vsi, ktorá opustila po minulom ročníku II. ligu a v novom ročníku bude účinkovať medzi regionálnou elitou.

image

Ako sme už pred časom uviedli, hlavnou príčinou zostupu FK NOVES bolo kádrové oslabenie a ekonomické dôvody. Ako to teda vyzerá s prípravou na nastávajúcu sezónu ? – opýtali sme sa Branislava Ondáša, ktorý bol trénerom tímu a momentálne so zverencami ukrajuje z tréningového plánu: Poviem úprimne, stále neviem, na čom sme. Aj otázka týkajúca sa môjho pôsobenia na lavičke je ešte neistá, definitíva podľa mňa padne v nasledujúcich dňoch. Príprava beží, vediem ju ja, no nie je to ešte uzavreté. V klube je momentálne jeden funkcionár, lebo všetci členovia správnej rady sa na konferencii, ktorá bola približne pred mesiacom, vzdali svojich funkcií a klub je v provizórnom režime.“ Takže ide o akýsi prechodný stav a čaká sa na nové vetry. Ide o hľadanie tých, ktorí by riadili klub a získanie nových sponzorov. Bez toho bude existencia futbalu nahlodaná.

B. Ondáš naznačil, že záleží hlavne na ňom, či bude pokračovať s taktovkou. Bude to už piaty rok, čo som pri senioroch a naozaj ma mrzí vypadnutie. Lenže tak to v športe chodí, preto je nutné získať prostriedky a taký káder, aby sme dôstojne fungovali ďalej v tretej lige. Neistota súvisí s financiami a v nadväznosti na to aj s tvorbou kádra. Ak budú peniaze, tak verím, že sa podarí vyskladať konkurencieschopnú súpisku. Určite však nastane výrazná obmena mužstva. Mnohí vrátane legionárov a tých, čo prišli odinakiaľ, sa poberú preč, lebo nebudú prostriedky ani sila na to, aby sa ich podarilo u nás udržať. Viacerí sa už ani nezapojili do prípravy, napríklad Ferenc, Mazur, Nigérijčan Lazarus, či Zekucia, ktorý prestúpil do Popradu.“ Tréningy sú vedno so starším dorastom, poruke je do dvadsať futbalistov, ale nikto nový sa zatiaľ neukázal, ak neberieme do úvahy dorastencov. Verím, že sa nám podarí získať nové mená, niektorých adeptov máme vytypovaných a už prebehli aj v prípade daktorých prvé rozhovory, ale títo hráči potrebujú najprv vidieť, že klub je v takej kondícii, aby zvládol súťaž.“

Po vypadnutí sú spravidla dve možnosti – buď sa tím pokúsi čím skôr dostať tam, kde bol alebo sa bude prepadávať do priemeru, prípadne ešte nižšie. Aká alternatíva visí nad Spišiakmi? V druhej lige sme čo sa týka financií poriadne vytriezveli a ocitli sa v skutočnej realite. Pokiaľ sa niečo výraznejšie u nás nezmení, tak nepredpokladám, že v horizonte dvoch-troch či možno až piatich rokov bude náš klub pomýšľať na postup. Nie je tajomstvom, že sme pracovali v amatérskych podmienkach a to sa v jarnej časti ukázalo v plnej nahote v konfrontácii s tímami, čo majú profi podmienky. Nemohli sme sa s nimi absolútne porovnávať,“ dodal B. Ondáš.

Prečítané: 955x