Bardejovskí mladíci sa chytajú šance

21.01.2018, Šéfredaktor

Ryszard Kužma to nemá jednoduché. Kužma pôsobil ako tréner v mužstvách poľskej Extraklasy i v nižších súťažiach u našich severných susedov. S Lechom Poznaň má na konte aj titul majstra Poľska a úspešne účinkoval (ako asistent hlavného trénera) aj v Európskej lige. Po príchode do Bardejova musí budovať nové mužstvo a popri niekoľkých skúsených harcovníkoch má k dispozícii najmä mladých hráčov, prevážne odchovancov bardejovského futbalu.

image
Autor: cin
Zdroj: cin

Róbert Ľalík, Dominik Lukáč, Dávid Belúnek a Dávid Berežný sa narodili v roku 1996. Okrem roku narodenia majú súčasní futbalisti áčka druholigového Partizána Bardejov veľa spoločného. S futbalom začínali všetci spolu vo futbalovej prípravke vtedajšieho BŠK. Už počas prípravkárskeho veku dosiahli celý rad úspechov na turnajoch doma aj v zahraničí. Ich cesty sa postupne rozchádzali. Ako prvý odišiel z Bardejova Dominik Lukáč. Lukáčovci sa presťahovali do Prešova a tak Dominik v mládežníckych kategóriách obliekal dres Tatran. Ako dospelý hral tretiu ligu v Trebišove a v prešovskom béčku, druhú v Haniske a Trebišove. Dávid Berežný je z rovesníkov najväčší svetobežník. Ako sedemnásťročný reprezentant Slovenska si to namieril do Slovana Bratislava a o rok do talianskeho Catania Calcio. Hrával Primaveru (obdoba našej najvyššej mládežníckej súťaže) a mal dobre našliapnuté do tamojšieho druholigového A- mužstva. Prišla však korupčná aféra, klub preradili do nižšej súťaže a Dávid si musel hľadať uplatnenie inde. Skúšal v Slovinsku i v Čechách (donedávna bol kmeňovým hráčom Slovana Liberec). Následne sa vrátil domov do Bardejova. Róbert Ľalík ako straší dorastenec pôsobil v MFK Ružomberok, ako dospelý obliekal dres Trebišova, Svidníka a Bardejovskej Novej Vsi. Dávid Belúnek, ako jediný zo spomínaného kvarteta nikdy Bardejov neopustil. Hrával v prípravke, žiackych i dorasteneckých kategóriách. Spoľahlivé výkony ho priviedli až do A-mužstva Partizána. Tam Dávid prišiel za trénera Rastislava Kicu, ktorý ako dlhoročný mládežnícky tréner dával mladým dosť príležitostí. Dávid Belúnek ich využil a pomerne rýchlo sa kvalitnými výkonmi prepracoval do základnej zostavy.

Chlapci aj napriek odlúčeniu zostali priateľmi a počas účinkovania niektorých z nich v iných kluboch zostávali v kontakte. Ľalík s Lukáčom spolu hrávali v Trebišove. Bardejovskej futbalovej verejnosti mená Ľalík, Berežný, Lukáč nie sú cudzie. Otcovia dnešných hráčov áčka Marián Ľalík, Ľuboš Lukáč a Ľuboš Berežný pôsobili v Bardejove v čase najväčších úspechov bardejovského futbalu.

V kabíne Partizána sú ešte dvaja hráči narodení v rovnakom roku. Začínali v materských kluboch a do Partizána prišli až ako dorastenci. Sú to Mário Jacko a Richard Nemergut. Jacko začínal s futbalom doma v Lipanoch. Po krátko pôsobení v Spišskej Novej Vsi prestúpil ešte ako dorastenec do Bardejova. Spoľahlivé a zodpovedné výkony ho vyniesli až do áčka. Rovnako ako Belúnek aj on tam prišiel s trénerom Kicom a rovnako sa rýchlo presadil a prepracoval do základnej zostavy. Aj Mário Jacko má rodinnú väzbu na klub. Jeho otec Štefan hrával za BSC JAS najvyššiu súťaž. Rovnaký rok narodenia má aj Nemergut. Ten začínal v Starej Ľubovni a ako dorastenec prišiel do Partizána. Okrem Bardejova hrával ešte v Rimavskej Sobote a vo Svidníku.

Kužmovi mladíci určite dostanú od skúseného trénera šancu na to, aby sa presadili v druhej najvyššej súťaži. Je len na nich ako s príležitosťou naložia.

Prečítané: 825x