13.01.2020, Šéfredaktor

Ak futbalista nehráva, prežíva ťažké obdobie

13.01.2020, Šéfredaktor
Na Silvestra v humenskej futbalovej rozlúčke aj Martin Koscelník.

Už jedenásty ročník tzv. „Futbalového konzertu“ sa uskutočnil presne na Silvestra v humenskej športovej hale. Otcom a hlavným realizátorom myšlienky je Alexander Bochyn, humenský mládežnícky tréner. 


image

 

Cieľom 4-hodinovej nálady mladých humenských futbalistov, ale aj ich rodičov, je uvedomenie si spolupatričnosti najmenších benjamínkov terajších prípraviek (od U-8, ročníka 2012) až po mladších i starších žiakov a žiačky, ale aj odchovancov, ktorí s futbalom začínali práve v Humennom a dnes svoje majstrovstvo zdokonaľujú v iných mužstvách na Slovensku. 

Samotný priebeh koncoročného stretnutia sa podobal prechádzajúcim ročníkom. Všetko podstatné sa nieslo hlavne v duchu dobrej nálady, futbalovej zábavy buď hrou medzi jednotlivými ročníkmi alebo zmiešanými družstvami, zápasmi dievčat proti chlapcom a zahrali si aj rodičia. Premiérou však bola beseda najmladšej prípravky U-8 a mladších dievčat s odchovancami, ktorí vtedy tak, ako oni dnes v klube začínali. Martin Koscelník aktuálne pôsobí v Slovane Liberec, Jožko Vajs je študentom vysokej školy, futbal hráva v Rakúsku, najmladším z nich bol Samo Šuľák, ktorý oblieka dres doraste ligového Trenčína. Všetci traja boli alebo sú reprezentantmi Slovenska v mládežníckych kategóriách. Martin U-21, Jozef U-19 a Samo je členom reprezentácie U-16. 


image

 

Hlavnou hviezdou na palubovke i mimo nej bol Martin Koscelník. Humenský odchovanec hrával najvyššiu súťaž v susedných Michalovciach, kde v tretej sezóne MFK Zemplín medzi elitou vytvoril s ôsmimi gólmi stále aktuálny klubový rekord. Výkonmi upútal českého prvoligistu z Liberca, s ktorým v júni 2018 podpísal trojročný kontrakt. Premiérová sezóna bola pre humenského odchovanca vydarená, odohral 23 majstrovských duelov, viac než polovicu v základnej zostave. Otvoril si aj strelecký účet, keď sa presadil do siete Sigmy Olomouc. V aktuálnom súťažnom ročníku však už toľko dôvodov na radosť nemá. Po zmene trénera mu kouč Hoftych už taký priestor na trávniku nedáva. V jesennej časti si pripísal iba šesť ligových štartov, ten posledný ešte v septembri... - „Došlo k zmene trénera, čo som vnímal, ako novú motiváciu, šancu ukázať sa. V prípravnom období som hrával v základnej zostave, aj prvý „majstrák“, ale postupne sa to začalo otáčať v môj neprospech. Po polovici sezóny však hlavu neskláňam, budem makať ďalej, ukážem trénerovi, že na to mám,“ začal debatu 24-ročný futbalista. 

Zaviedol tréner Hoftych veľké novoty? - „Došlo k zmene herného štýlu, s čím sme sa museli všetci vysporiadať. Vymenil sa celý realizačný tím, takže jeseň bola vo veľkej časti aj o zvykaní si. Počas pôsobenia trénera Hornyáka som hrával krajného obrancu, tréner Hoftych ma vrátil do pozície stredopoliara. Ešte z michalovských čias mi je táto pozícia vlastná, takže so zmenou som problém žiaden nemal. Ak futbalista nehráva, prežíva ťažké obdobie na psychiku, ale musím sa s tým vyrovnať, je predo mnou zimná príprava,“ konštatoval Martin Koscelník.


image

 

Humenčan sa na Vianoce vrátil domov, v rodnom prostredí privítal aj nový rok... - „Prišiel som dva - tri dni pred Štedrým dňom, v kruhu najbližších som si užil Vianoce, koncom prvého januárového týždňa sa mám hlásiť na fyzických testoch v Prahe, takže voľno končí.“

Súčasťou Silvestra bol pre Martina Koscelníka aj Futbalový konzert... - „Takmer stále sa na tejto futbalovej akcii trénera Bochyna zúčastňujem. Jeho snahu a zápal pre futbal veľmi oceňujem, najmladší futbalisti až neskôr pochopia, čo všetko pre ich rozvoj obetoval. Popri tom mám možnosť stretnúť sa s bývalými spoluhráčmi, trénermi, kamarátmi, byť aj motiváciou pre najmladších,“ dodal s úsmevom.

Futbalisti libereckého A-tímu rozbehli päťtýždennú prípravu na jarnú časť sezóny. Najskôr v nej odohrajú ostávajúcich 10 kôl základnej časti Fortuna ligy, potom jej nadstavbu, čakajú ich aj boje v MOL Cupe. Po fyzických testoch v Prahe sa 6. januára tréningovo stretli na štadióne U Nisy. Hneď po dvoch dňoch odleteli na kondičný kemp na Cypre (8.- 15. januára), medzi 25 futbalistami nechýbal ani Martin Koscelník.

Prečítané: 381x