Obavy sa nenaplnili

12.07.2017, Šéfredaktor
Pokojná jar sprevádzala dianie na regionálnych trávnikoch

Minulý týždeň sme vedno s vedúcim sekretárom Východoslovenského futbalového zväzu Marcelom Eperješim pitvali problematiku postupu a zostupu v jednotlivých regionálnych súťažiach. Činovník riadiaceho orgánu vysvetľoval sporné momenty, ktoré zarezonovali medzi funkcionármi i fanúšikmi.

image

V druhej časti analýzy nás  zaujímalo však aj to, ako dopadla „inventúra“ minulého ročníka a ďalšie okolnosti týkajúce sa postupujúcich tímov. „Treba len zopakovať, že takzvaný veľký aktív športovo-technickej komisie tretí rok nerobíme, lebo postupne bola badateľná klesajúca účasť zástupcov klubov a na základe toho sme zorganizovali menšie aktívy v jednotlivých skupinách piatej ligy a štvrtej ligy. Toto sa nám osvedčilo, lebo účasť sa pohybovala od deväťdesiat do sto percent. Pokiaľ ide o pridelenie žrebovacích čísiel, tak kluby mali dodatočne možnosť vymeniť si ich. Ak mám spomenúť minulý ročník, tak trošku sme sa obávali, že pri reorganizácii republikových súťaží nám vypadne viac tímov, ale paradoxne viacerí postúpili. Do tretej ligy sa včlenili tri nové tímy, rovnako do štvrtej ligy pribudli celky z prvého, druhého, tretieho miesta, takže  nastala značná obmena účastníkov. Pravdaže, všetko sa odvíja aj od ekonomiky,“ uviedol M. Eperješi.

Pri bilancovaní diania hrá veľkú rolu aj to, ako sa účastníci správali počas zápasov na hracej ploche i mimo nej. Niektoré ročníky dopadli horšie, iné lepšie. Ako to bolo s ostatnými zápoleniami – vytŕčali v pozitívnom či negatívnom zmysle? „Nazdávam sa, že tento ročník vytŕčal v dobrom slova zmysle, lebo takú pokojnú jar ako naposledy, si ani nepamätám. To je naozaj veľké pozitívum minulého ročníka.“

Samozrejme, tie celky, ktoré sa dostali do vyšších súťaží, zažili nielen eufóriu radosti a spokojnosti, ale zároveň to znamená pre nich aj väčšiu dávku zodpovednosti, aby sa dokázali popasovať s inými kritériami kladenými na športovo-technické podmienky, zázemie a infraštruktúru. Počnúc vybavením štadiónov a končiac vyspelosťou funkcionárov, usporiadateľov. Takže nováčikovia musia potvrdiť, že majú na kvalitnejšie zápolenia nielen herne, výkonnostne, ale aj organizačne a svojím celkovým prístupom. Predsa len pre niektorých postup prišiel akosi odrazu a je teda namieste otázka, či sú na to pripravení.

„Boli sme pozrieť  jednotlivých postupujúcich  účastníkov a mapovali sme podmienky, zázemie. Členovia športovo-technickej komisie na základe zistených skutočností navrhujú niektoré opatrenia, úpravu a  zmeny tak, aby všetko fungovalo ako má. Týka sa to napríklad hracej plochy, sociálnych zariadení. Domnievam sa, že všetky kluby splnia navrhnuté opatrenia a neprišla taká odozva, že by niekto nebodaj nemohol absolvovať svoje domáce vystúpenia na svojom štadióne,“ pripomenul Marcel Eperješi. Nuž, do začiatku nového ročníka zostáva ešte nejaký čas, a určite nielen nováčikovia, ale aj ostatní účastníci urobia maximum pre to, aby odštartovali  nastávajúce zápolenia bez toho, aby ich mátali nejaké resty.

Prečítané: 183x