Každý je strojcom svojho šťastia

18.06.2017, Šéfredaktor
Zákon o športe pred časom zarezonoval v šatni Tatrana

Leto je len podľa klasického kalendára dlhé, ten futbalový je predsa len oklieštený a zredukovaný a preto futbalisti vedia, že neradno zaháľať a prehajdákať čo len jediný deň prípravy. To si uvedomujú i v Tatrane Prešov, kde  uplynulý pondelok odštartovali galeje na nový ročník najvyššej súťaže. Tréner Miroslav Jantek viackrát zdôraznil, že podoba kádra sa bude formovať priebežne, nad niektorými hráčmi visí ešte otáznik a bude záležať na ich svedomitosti alebo aj okolnostiach, či zostanú  na súpiske alebo z nej vypadnú.

image

Do úvahy prichádzajú jednak borci z mužstva, ktoré absolvovalo minulý premiérový ročník medzi elitou, ale do pozornosti sa tlačia i mladíci z vlastnej liahne, no tím treba vystužiť hlavne kvalitnými jednotlivcami, ktorí budú vedieť rozhodovať zápasy, budú nositeľmi herného rytmu a odolnosti. Keďže kouč je orientovaný vyslovene na aktívny a útočný futbal, žiaduce sú hlavne ofenzívne typy. Spomínajú sa  potenciálne posily z Afriky, ale koľko adeptov nakoniec z týchto končín sveta naozaj príde, to sa ukáže v priebehu ďalších dní.

Predtým sa stále hovorilo o tom, že zelenú majú mať odchovanci a bolo obdobie, keď iba pár jednotlivcov nespĺňalo tento atribút. Avšak všetky celky z najvyššej súťaže disponujú legionármi a to si zobrali k srdcu i Šarišania v záujme pozdvihnutia latky výkonnostnej úrovne. Predsa len byť mladým a talentovaným ešte neznamená automaticky obrovské plus z hľadiska dosahovania výsledkov a splnenia potrebných kritérií. Avšak prílev hráčov  z iných klubov a iných krajín si vyžaduje rovnako istý finančný balík, ktorý je bezpochyby neporovnateľný s tým, aký bol potrebný pri angažovaní vlastných hráčov. M. Jantek nechce komentovať výstavbu nového štadióna ani sa vŕtať v ekonomickej oblasti klubu s odkazom na to, že to je parketa manažmentu Tatrana , avšak na priamu otázku týkajúcu sa toho, či sa v jarnej časti udialo vnútri kolektívu niečo, čo „zamávalo“ s psychikou zverencov, odpovedal:

„Nechcem sa podrobne  vyjadrovať k tomu, čo bolo pred mojím príchodom, niektoré nedorozumenia sa dotýkali účinkovania v druholigových zápoleniach, preto nie som kompetentný riešiť to. Chcem však zdôrazniť, že ak hovoríme o finančných alebo materiálnych podmienkach, tak tento klub funguje na solídnej profesionálnej úrovni. Záležitosti, ktoré sa udiali v šatni v priebehu jarnej odvety, boli možno zle vysvetlené alebo interpretované. Podstata spočívala v tom, že do praxe prišiel nový zákon o športe, ktorý si nevymyslel nikto z Tatrana – ani majiteľ klubu. Boli dané a určené nové podmienky, preto hráči museli rátať s tým, že si budú musieť niečo platiť ohľadom odvodov do poisťovní.  Podľa mňa tam vznikol jediný zádrh. To nebola chyba klubu ani nikoho iného, treba tento zákon akceptovať. Preto sme to proklamovali aj v šatni, aby tí, čo sa cítia nejakým spôsobom ukrivdení, buď budú musieť akceptovať daný stav vecí a výsledkami sa snažiť vytvoriť takú atmosféru, aby sme si prišli na lepšie podmienky alebo.... Gro tímu sa s tým stotožnilo a verím, že to tak aj zostane. Tí, ktorí to istým spôsobom neakceptovali a chceli by zarábať v Prešove na úrovni príjmu hráčov hrajúcich povedzme za Slovan, budú musieť aj výkonnostne inak šliapať. Každý je strojcom svojho šťastia  a každý má na výber,“ uviedol M. Jantek.

Nuž, jeho slová vniesli trošku viac svetla do niektorých poryvov, ktoré sa odohrávali za oponou tímu, hoci je jasné, že v každom tíme je nejaké pnutie. Raz menšie, inokedy väčšie a buď sú na vine vzťahové záležitosti alebo peniaze. Prvá oblasť by mala byť v Tatrane v poriadku a tú druhú si musia „vyčistiť“ všetci zo známeho trojuholníka.

Prečítané: 100x